AktualnościDziałaniaGaleriaProjekty

Z Nowej Wioski do Kórnika

W dniu 29 maja 2022 roku odbyła się wycieczka do Kórnika zorganizowana przez Stowarzyszenie  Asy z Nowej Wioski. W wycieczce uczestniczyli w członkowie stowarzyszenia i mieszkańcy Nowej Wioski oraz Lubrzy – dzieci, młodzież i dorośli. Wyjazd został dofinansowany przez Gminę Lubrza.

Obecnie piękny Kórnik staje się popularnym przedmieściem Poznania. Turystów przyciąga tu przede wszystkim piękny zamek z zabytkowym parkiem i ciekawym arboretum z bogatą i niecodzienną roślinnością. W pobliżu pałacu rozlewa się malownicze Jezioro Kórnickie, po którym pływają statki zabierające turystów w rejs. Nasz plan wycieczki obejmował:

•        rejs statkiem po Jeziorze Kórnickim

•        spacer po Arboretum

•        zwiedzanie Zamku w Kórniku

Wycieczka wyjechała ok. godz. 7, a już o 9.30 rozpoczęło się zwiedzanie wraz z przewodnikiem.

Najpierw udaliśmy się na rejs statkiem po Jeziorze Kórnickim podczas którego przewodnik opowiadał nam wiele ciekawych historii o Kórniku, a My mogliśmy podziwiać piękną panoramę Kórnika.

 

Po rejsie udaliśmy się do Arboretum w Kórniku gdzie mogliśmy podziwiać najstarszą i jedną z bogatszych w kraju kolekcji roślin drzewiastych, która obecnie liczy około 3000 roślin. Historia kolekcji rozpoczęła się w roku 1826, kiedy nowy właściciel Kórnika hrabia Tytus Działyński zaczął przebudowę ogrodów przyzamkowych. Zmienił istniejący tu za czasów Białej Damy (Teofili Szołdrskiej-Potulickiej) ogród barokowy w ogród o charakterze krajobrazowym, park angielski o swobodnym, naturalnym układzie grup drzew i alei oraz rozpoczął tworzenie kolekcji różnych gatunków i odmian drzew i krzewów. Dzieło ojca kontynuował jego syn hrabia Jan Działyński, a ostatni z właścicieli Kórnika hrabia Władysław Zamoyski ofiarował majątek wraz z ogrodami kórnickimi narodowi polskiemu tworząc Fundację Zakłady Kórnickie.
Na terenie Arboretum znajdują się:

ścieżki edukacyjne: „Drzewa Świata” i „Cisowe komnaty”

  • polana edukacyjna
  • polana piknikowa
  • plac zabaw
  • ławeczki, stoliki, miejsca do odpoczynku

Arboretum jest obiektem naukowym. Już w roku 1933 powstała tu pierwsza placówka naukowa, która dała początek istnieniu Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. Arboretum posiada również status ogrodu botanicznego i jest doskonałym obiektem badań z zakresu drzewoznawstwa zarówno dla badaczy pracujących w Instytucie, jak i w innych jednostkach naukowych. Tu również często odbywają się zajęcia z dendrologii dla studentów.

Arboretum to szczególnie atrakcyjne miejsce dla turystów, dostępne do zwiedzania przez cały rok. Barwne widowisko rozpoczyna się w marcu kwitnieniem łanów śnieżyc, później niebieskich cebulic oraz zawilców. Już w połowie kwietnia zaczynają kwitnąć magnolie, krzewy i drzewa o wyjątkowo dużych kwiatach. W tym okresie również wiele innych roślin pochodzących z różnych zakątków globu rozpoczyna kwitnienie, wiosną można więc podziwiać kwitnące derenie, wiśnie, jabłonie ozdobne, ośnieże, obiele, dawidie, kielichowce, fotergille i wiele innych. W połowie maja rozpoczyna się kwitnienie lilaków. To czas, kiedy można zwiedzać na ogół niedostępną tzw. „Nową” część Arboretum, bo właśnie tam znajdziemy najwięcej kwitnących krzewów – jest to jedna z największych kolekcji lilaków w Polsce. Lilaki, potocznie nazywane bzami, zna prawie każdy, jednak kolekcja licząca ponad 170 odmian zachwyca nawet stałych bywalców zarówno widokiem, jak i zapachem. Kolejna odsłona mają to kwitnące różaneczniki i azalie, których uprawa nastręcza wielu problemów, stąd widok ponad czterdziestoletnich krzewów w naszym arboretum przyciąga wielu zwiedzających i Nas również 😊

Nie obejrzeliśmy się jak zrobiła się pora na obiad. Mieliśmy okazję go zjeść w restauracji Biała Dama, której nazwa ściśle wiąże się z historią Zamku w Kórniku. Pogoda nam dopisała. Dzień było słoneczny i ciepły. Nie padało.

 

Po obiedzie wybraliśmy się na zwiedzanie zamku, który jest jednym z najlepszych w Polsce przykładów romantycznej siedziby ziemiańskiej.

Początki historii zamku kórnickiego sięgają średniowiecza, gdy właścicielami Kórnika byli Górkowie. To prawdopodobnie oni w XIV wieku rozpoczęli budowę swojej rodowej siedziby w Kórniku. Pierwszy dokument dotyczący budowy zamku pochodzi z 1426 roku. Ukończona około 1430 roku murowana, obronna budowla otoczona była fosą, a dostęp do niej był możliwy przez zwodzony most oraz opuszczaną kutą kratę. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice. W XVI wieku dokonano przebudowy zamku w stylu renesansowym. W 1574 roku gościł w kórnickim zamku Henryk Walezy, w drodze na swoją koronację do Krakowa. Po bezpotomnej śmierci Stanisława Górki w 1592 roku Kórnik stał się własnością jego siostrzeńców Czarnkowskich, a w latach 1610 – 1676 należał do Grudzińskich. W 1676 roku zamek stał się własnością rodu Działyńskich. Nowy okres świetności zamku nastąpił w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy jego właścicielką była Teofila z Działyńskich Szołdrska – Potulicka – dzisiaj znana jako legendarna Biała Dama. Ta światła i gospodarna właścicielka przebudowała swoją siedzibę nadając jej charakter barokowej rezydencji arystokratycznej. W tym czasie powstały też barokowe oficyny w Kórniku. W XIX wieku kolejnych zmian na zamku kórnickim dokonał Tytus Działyński – twórca zachowanej do dziś cennej biblioteki, którą gromadził wraz z synem Janem przez wieki. Tę bibliotekę oraz zbiór pamiątek narodowych i dzieł sztuki, w 1924 roku przekazał narodowi ostatni właściciel Kórnika – Władysław Zamoyski. Zamek otacza piękny, zabytkowy park z pięknie kwitnącymi tu magnoliami w maju oraz arboretum kryjące ciekawą roślinność.

Do domu wróciliśmy ok. 18.30. Trochę zmęczeni, ale z głębokim przekonaniem, że było warto wybrać się na taką wycieczkę.

Katarzyna Kroczak-Nykiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *